وقتی کرونا دست از سر آمل بر نمی دارد!

مبینا ابراهیمی مقدم – نگاه نیوز : در واپسین روزهای ماه آبان بود که زمزمه هایی مبنی بر اعمال محدودیت های ویژه برای کنترل شیوع ویروس کرونا در کشور به راه افتاد و وضعیت ۱۶۰ شهرستان از سوی ستاد ملی کرونا قرمز اعلام شد که اعمال و افزایش برخی از محدودیت ها را در این شهر ها در پی داشت.

در استان مازندران وضعیت ساری، آمل و بهشهر در آغاز محدودیت های کرونایی قرمز اعلام شد که پس از اعمال محدودیت های دو هفته وضعیت کرونایی در شهرهای استان دست خوش تغییراتی شد و برخی از این شهرها از وضعیت قرمز خارج شده اند اما از ابتدا تا به امروز آمل همچنان در وضعیت قرمز کرونایی باقی مانده است تا جایی که سخنگوی ستاد ملی کرونا شرایط این شهر را بحرانی اعلام کرد اما تا کنون با توجه به اعمال محدویت ها و تعطیلی کسب و کارها که مردم این شهر را متحمل فشارهای بسیار زیادی در حوزه های معیشیتی و اقتصادی کرده است ؛ هیچ توضیح روشنی در خصوص علت و دلیل ادامه دار شدن اعلام وضعیت قرمز برای شهرستان آمل از جانب مسئولین این شهرستان بیان نشده است.

مردم شهرستان آمل که در آغاز اعمال محدودیت های ویژه، با مشارکت حداکثری به رعایت قوانین مربوط به کنترل شیوع ویروس کرونا پرداختند در خصوص علت و چرایی امتداد وضعیت قرمز شهرستان آمل پرسش و مطالباتی دارند و خواهان این هستند که دلیل ادامه دار شدن وضعیت قرمز کرونایی در این شهر را بدانند.

بر کسی پوشیده نیست که آگاهی مردم سبب رشد و بالندگی جامعه می گردد و در این خصوص هم مردم شهرستان آمل لایق آن هستند تا از جانب مسئولین شهرستانی و استانی در خصوص علت و دلیل قرمز بودن وضعیت شهرشان پاسخی شفاف و قانع کننده بشنوند تا دریابند کوتاهی و نقصان از جانب چه گروهی بوده است، اگر عموم شهروندان این شهر مسبب ادامه وضعیت فعلی می باشند ضرر و زیان های وارده را بر جان خواهند خرید اما اگر گروهی دیگر از مردم و یا بی کفایتی احتمالی و یا بی توجهی برخی از مسئولین موجب ادامه وضعیت قرمز در این شهرستان باشند، تأمل ها و مطالبات بسیاری ایجاد خواهد شد.

مدتی است که به واسطه اعمال محدودیت های ویژه ، کسب و کار آملی ها با چالش های بسیاری رو به رو شده است و شرایط برای تامین معیشت بسیاری از خانواده ها در طول یک ماه اخیر با دشواری مواجه شده است و این مشکلات قطعا در اراده مردم برای رعایت قوانین مربوط به کنترل کرونا و همچنین رعایت پروتکل ها تاثیرگذار خواهد بود. شایسته است مسئولین با نظارت و دغدغه مندی جدی در خصوص وضعیت اقتصادی مردم و کسب و کارهای شهرستان آمل اقدامی عملی در راستای کنترل سلامت مردم و همچنین ساماندهی وضعیت معیشتی مردم انجام دهند. قطعا چشمان مردم آمل به تصمیم گیری و حضور فعال کلیه مسئولین بومی و غیربومی که در این شهرستان دارای مسئولیت هستند دوخته شده است تا در خصوص وضعیتشان تصمیمی جدی و موثر گرفته شود.

در آغاز محدودیت های ویژه کرونایی،مسئولین استانی فرمودند که فرمانداران شهرستان های وضعیت قرمز از اینکه شهرشان در وضعیت قرمز قرار گرفته است خوشحال باشند چون می توانند راحت تر اعمال محدودیت را انجام دهند و وضعیت شهرشان را بهبود بخشند اما باید اعتراف کنیم که عدم کنترل وضعیت قرمز شهرستانهایی نظیر آمل از سوی مسئولین مربوط و ادامه دار شدن آن ناراحتی و ضرر چشمگیر مردم و کسب و کارهای خرد و کلان را در پی خواهد داشت و ادامه وضعیت قرمز چالش های بزرگی را برای زندگی مردم ایجاد خواهد کرد.

شایان توجه است عدم نظارت کافی در اعمال محدودیت های ویژه کرونایی از سوی نهادهای مربوطه سبب بروز انتقاداتی نیز از سوی مردم شده است ، برای مثال در روزهای ابتدایی اعمال محدودیت ها صف های شلوغی که برای دریافت برگه تردد دیده می شد تناقض شدیدی را بین حرف و عمل مسئولین ایجاد کرد، از یک سو مسئولین مردم را به دوری از تجمع دعوت می کردند و از سوی دیگر صف های طویل و پرجمعیت را برای اخذ برگه تردد و… به نمایش می گذاشتند.

نیاز به دقت است که وقتی قانون و محدودیتی اعمال می شود باید برای همگان به یک اندازه لازم الاجرا و مهم باشد ، این نکته در خصوص محدودیت های ویژه کرونایی که در سطح کشور اعمال شد هم صدق می کند. بسیاری از مردم با جدیت و مسئولیت پذیری تمامی نکات را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا رعایت کردند اما عده ای از مردم هم با غفلت و خویش زرنگ پنداری اقدام به سرپیچی از قوانین اعلام شده کردند که در اینجا هم توقع مردم و هم عدالت حکم می کرد که با متخلفین برخورد جدی و قاطع گردد، نه اینکه بسیاری از مردم برای کنترل ویروس کرونا کسب و کار خود را تعطیل کنند و عده دیگر با خیال خوش و راحت بعد از ساعت ۲۱ دلشان هوای دور دور کند و از آمل سر از رستوران های شهرهای مجاور در آورند.
در این مورد نمونه های بسیاری دیده و شنیده شده است که عده ای از مردم پس از ساعت ۲۱ که تردد در این زمان ممنوع اعلام شده است،به راحتی در محدوده شهری با خودروهایشان تردد و رفت و آمد داشته اند که به شدت قابل تأمل و بررسی است و ای کاش مسئولین آملی از میزان جریمه ها و توقیف احتمالی خودروهایی که پس از ساعت مذکور در سطح شهر حضوری فعال داشتند آماری را جهت تنویر افکار عمومی به مردم ارائه می کردند.

شایسته است که مسئولین محترم شهرستانی هر چه سریع تر نسبت به ساماندهی وضعیت کرونایی در راستای حفظ سلامت شهروندان ؛ برخورد با متخلفان و ناقضان قوانین ؛ حضور فعال در عرصه کنترل و نظارت ها آمل را هر چه سریعتر و با مشارکت آحاد شهروندان از وضعیت بحرانی خارج کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *