عاشورا،کلید نجات جوان مدرن

جوان مدرن امروز همچنان عشق به امام حسین (ع) را در وجودش حس می کند اما مفاهیم سکولار در ناخودآگاهش بستر انداخته و تاثیراتی را بر سبک زندگی اش گذاشته که نمی توان انکار کرد،این تاثیرات وی را مجبور به خلق پل ارتباطی میان مدرنیته و عقاید دینی و مذهبی اش می کند.

تعداد زیادی از ما در کودکی با مراسم عزاداری امام حسین(ع)،مفهوم محرم و عاشورا آشنا شدیم و از همان کودکی،احساس و علاقه ای در ما نسبت به امام حسین و اهل بیت ایجاد شد که شاید در بعضی از ما این احساس و علاقه به صورت ظاهری چندان مشخص و نمایان نباشد اما از عمق و ریشه محکمی برخوردار است.
اکنون و در این نوشته،جوان مدرن امروزی موضوع بحث ما خواهد بود که اگر بخواهم واقع گرایانه حرف بزنم باید اعلام کنم که جوان مدرن امروز در چند قدمی پرتگاه عقیدتی و فرهنگی ایستاده است که پیام این پرتگاه تشویق به بی دینی،دوری از معنویات و در کلام خلاصه تر اومانیسم و سکولاریسم است و در پشت سر این جوان طنابی است که او را از پرت شدن نگه می دارد که در حقیقت مفهوم عاشورایی و امام حسینی است که از پرت شدن جوان مدرن امروزی به میدان جدایی دین از زندگی جلوگیری می کند.
اما سوال مهم و اساسی که همه ما باید از خود بپرسیم این است که ما برای تقویت و استحکام این طناب که همان تفکر عاشورایی در ذهن جوان امروزی است چه کردیم؟ما برای کمک به جوان مدرن امروز که در میدان مبارزه با تفکرات سکولار و دنیوی است چه اقدامی انجام دادیم؟باید با خویش صادق باشیم و پاسخ صریح خود را اعلام کنیم که ما جوان امروز را در میدان مبارزه فرهنگی رها کردیم،میدانی که آن طرفش ارتشی است با ابزارهای بسیار زیاد و گسترده که در حال فعالیت و چالش آفرینی است و سعی در جذب جوان امروز به سمت عقاید سکولاری خویش دارد.
البته جوان مدرن امروز همچنان عشق به امام حسین (ع) را در وجودش حس می کند اما مفاهیم سکولار در ناخودآگاهش بستر انداخته و تاثیراتی را بر سبک زندگی اش گذاشته که نمی توان انکار کرد،این تاثیرات وی را مجبور به خلق پل ارتباطی میان مدرنیته و عقاید دینی و مذهبی اش می کند.
شایسته توجه است که منظور از جوان مدرن،قشر نوجوان و جوانی است که بخش بسیار بزرگی از ذهنش به واسطه فضای مجازی،سینما،موسیقی،رسانه ها و … تحت اشغال تفکرات مدرن قرار گرفته اما همچنان به مرحله سکولاریسم و اومانیسم مطلق نرسیده است که البته باید بدانیم اگر همچنان به صورت رهاشده باقی بماند،فرهنگ و تفکر سکولاریسم و اومانیسم را به صورت مطلق دریافت خواهد کرد.
شایسته است توجه کنیم که همین عشق به امام حسین (ع)،محرم و عاشورا ابزار مناسب و شایسته ای برای تقابل با میدان روبه روی جوان مدرن خواهد بود که اگر تقویت گردد بر تفکرات انسانی و دنیوی غالب خواهد شد و سبب بروز نوع محکم تری از عقیده عاشورایی می شود و جامعه بسیار قوی تر و محکم تری شکل خواهد داد زیرا چهره ای که از امام حسین(ع) در نظر جوان امروز موجود است،چهره ای حق طلب و مبارز و قهرمان محوری است که اگر به خوبی مورد استفاده قرار گیرد سبب بروز نوع جدیدی از تفکر عاشورایی خواهد شد که بیش از پیش برای زندگی امروز،مفید خواهد بود.جوان مدرن امروز در شناخت امام حسین (ع) مشکلی ندارد و به خوبی مفاهیم عاشورایی را درک می کند اما راه اعمال و استفاده از تفکر عاشورایی در زندگی مدرن را نیاموخته است.
اگر قادر شویم که الگوی درستی از فرهنگ عاشورایی را متناسب با زندگی امروز خلق کنیم،رشد بسیار محسوسی در زمینه فکری و فرهنگی جوان مدرن ایجاد خواهد شد زیرا پل ارتباطی میان مدرنیته و فرهنگ عاشورایی سبب ایجاد تعادل و تناسب بین دین و سبک زندگی جدید امروزی می شود و همین کلید نجات جوان مدرن و امروزی است.
در مکتب عاشورایی آموزه هایی وجود دارد که اگر در تفکر و عقیده جوان هر جامعه ای رشد و تعالی یابد،عامل رشد و پیشرفت فرهنگی و اجتماعی آن جامعه خواهد شد اما باید توجه کنیم که پذیرش فرهنگ عاشورایی باید با منطق و عقل هر انسانی تحقق یابد تا با دوام و کیفیت در فرهنگ و نگرش آن جامعه موثر شود،پذیرش این فرهنگ به واسطه درگیری احساس و هیجان،فایده چندانی برای جامعه نخواهد داشت؛پس باید در کنار درگیر کردن احساس جوانان امروز با فرهنگ حسینی و عاشورایی،تعقل و منطق آنان را هم با این فرهنگ درآمیزیم.
اگر در این برهه از زمان که احساس تعلق خاطر به امام حسین(ع) در جوانان امروزی همچنان باقی است،اقدامی در جهت تقویت آن انجام ندهیم،بی شک در آینده شاهد تلاطم اعجاب آور جوان مدرن در میدان انتخاب فرهنگ حسینی در مقابل گزینه فرهنگ سکولاری و اومانیسمی و دین گریزی خواهیم بود.
کلید نجات جوان مدرن،عاشورا و فرهنگ عاشورایی است.اگر این ابزار کاربردی را در جهت رشد فکری و فرهنگی جوان درگیر شده با مدرنیته استفاده کنیم،در نبرد سخت فرهنگی و جنگ نرم پیروز خواهیم شد.
نسخه تعالی یافته جوان مدرن که به خوبی فرا گرفته است حسینی فکر کند و حسینی زندگی کند بسیار جذاب و کاربردی است.حسینی زندگی کردن راه نجات فرهنگ نسل های آینده ما است و شاه کلید موفقیت فرهنگی و دینی جامعه امروز محسوب می گردد.

به قلم:مبینا ابراهیمی مقدم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *