قالیباف هم به شیوه‌های احمدی‌نژادی متوسل شد. پوپولیسم؛ گفتمان انتخابات 1400


پیش از این احمد خورشیدی‌آزاد دبیرکل جمعیت خدمتگزاران انقلاب اسلامی گفته بود: درانتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نماینده یا نمایندگانی از اصلاح‌طلبان، نماینده یا نمایندگانی از اصول‌گرایان و آقای احمدی‌نژاد حضور خواهند داشت.

رقابت درون اصول‌گرایان به مرحله خاصی رسیده است. هم نیروهای جدیدی دارند که مدعی کرسی ریاست جمهوری شده‌اند و هم چهره‌‌هایی در میدان حاضر شده‌اند که سال‌‌هاست در دوره‌‌های مختلف انتخابات شرکت کرده‌اند و به هیچ وجه حاضر نیستند صحنه را به نفع دیگری ترک کنند. از جمله آنان محمدباقر قالیباف رئیس مجلس و محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری سابق است. حالا برای بسیاری روشن است که در سال آینده قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام‌‌ می‌کند. در عین حال برخی نیز صراحتا اعلام‌‌ می‌کنند که احمدی‌نژاد هم برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری پا پیش‌‌ می‌گذارد. از حالا برخی‌‌ می‌گویند شیوه‌‌های انتخاباتی 1400 احتمالا از جنس عملکرد احمدی‌نژاد خواهد بود. از این منظر که بسیاری از تبلیغات حالا بیشتر پوپولیستی شده و جنبه طنز هم پیدا کرده است. دیروز محمد مهاجری فعال رسانه‌‌‌ای در این باره نیز اظهار نظر کرده و فعالیت‌‌های قالیباف و احمدی‌نژاد را شبیه به هم دانسته است. البته پیش از این اخباری از دیدار این دو چهره منتشر شده بود.

دیروز جواد آرین‌منش فعال سیاسی اصول‌گرا اعلام کرده که: «پیش‌بینی من این است که انتخابات پیش‌رو مشابه انتخابات دوره‌‌‌ای است که احمدی‌نژاد در صحنه انتخابات حاضر شد که با تعدد اصول‌گرایان مواجه بودیم. به نظر‌‌ می‌رسد تعدادی کاندیدای نظامی به صحنه انتخابات ورود پیدا کرده‌اند و قاعدتا با اظهاراتی که قالیباف داشت، او برای حضور در صحنه انتخابات عزم جدی دارد.افرادی مثل سعید محمد، سردار دهقان و محسن رضایی نشان داده‌اند که مایل به حضور در انتخابات هستند. در کنار این مسئله زمزمه‌‌هایی وجود دارد که جریان اعتدال و اصلاحات روی لاریجانی به اجماع برسند و ترکیبی مثل ترکیب لاریجانی و ظریف به عنوان رئیس جمهور و وزیر انتخاب شوند. در عین حال حرکت‌‌هایی دیده‌‌ می‌شود که نشان‌‌ می‌دهد حتی زمینه ورود احمدی‌نژاد به انتخابات مهیا شده است.

این در حالی است که فعالیت‌‌های انتخاباتی احمدی‌نژاد شدت گرفته است. او و نزدیکانش طی ماه‌‌های گذشته به هر موضوعی متوسل شده‌اند تا خود را در صحنه سیاست و رسانه زنده نگه دارند. آنان حتی در موارد مختلفی با رسانه‌‌های فارسی‌زبان خارج از کشور مصاحبه کردند. در حالی که در دولت احمدی‌نژاد مصاحبه با این رسانه‌‌ها برای فعالان سیاسی و اجتماعی دردسرهای زیادی ایجاد‌‌ می‌کرد.

روزجمعه هم احمدی‌نژاد دوباره به شگردهای قدیمی خود متوسل شد. کانال‌‌های خبری نزدیک به او نوشتند که او در بوستان شوش واقع در جنوب شهر تهران، به طور سرزده به میان مردم رفت و از نزدیک به حرف‌ها و درددل‌های آنان گوش داد. البته این اولین بار نیست که احمدی‌نژاد دست به چنین اقدماتی می‌زند. او در مناسبت‌‌های مختلف سعی‌‌ می‌کند که پیام‌‌هایی به زبان انگلیسی به صورت تصویری منتشر کند که البته هر بار با واکنش منفی افکار عمومی مواجه‌‌ می‌شود.

اما بعد از اقدام روز جمعه او، قالیباف نیز وارد یک محله شده و با شهروندان درباره یارانه صحبت کرده است. در واکنش به این رفتار او، دیروز محمد مهاجری در توئیتر خود با انتشار کاریکاتوری که قالیباف را در آیینه شبیه به احمدی‌نژاد نشان‌‌ می‌دهد، نوشت: «دیدار آقای قالیباف از یک محله برای پرس‌وجو در باره یارانه بلافاصله بعد از بازدید آقای احمدی‌نژاد از معتادان بود.یعنی کپی‌برداری از پوپولیسم به‌سرعت نور برای انتخابات1400. این کاریکاتور را چندسال پیش دیدم. ذره‌‌‌ای کهنه نشده و هرروز بیش ازدیروز، کپی‌برداری آقای قالیباف شفاف‌تر‌‌ می‌شود.»

پیش از این احمد خورشیدی‌آزاد دبیرکل جمعیت خدمتگزاران انقلاب اسلامی گفته بود: درانتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نماینده یا نمایندگانی از اصلاح‌طلبان، نماینده یا نمایندگانی از اصول‌گرایان و آقای احمدی‌نژاد حضور خواهند داشت. آقای احمدی‌نژاد هم گرچه اعلام کرده‌اند دراین خصوص «موضعی نگرفته‌اند» اما به اعتقاد بنده به‌خاطر ‌این‌که اکثریت مردم خواهان او هستند و حضور ایشان مشارکت حداکثری را ایجاد‌‌ می‌کند و او‌‌ می‌تواند دولت کارآمد و پرتلاش و جوان و پرنشاط تشکیل دهد که مشکلات کشور را حل کند، در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰شرکت‌‌ می‌کند و هم تایید صلاحیت‌‌ می‌شود. دلیل بنده برای تایید صلاحیت آقای احمدی‌نژاد از سوی شورای نگهبان این است که مقام معظم رهبری قبل از ‌این‌که به این بیندیشند که نام چه کسی از داخل صندوق رای بیرون خواهد آمد به مشارکت حداکثری توجه دارند. در شرایط فعلی نیزآقای احمدی‌نژاد‌‌ می‌تواند مردم را به پای صندوق‌‌های رای بیاورد و بلکه مهم‌تر ‌این‌که دولت به دردبخور تشکیل دهد، زیرا راهبرد نظام مقدس اسلامی این است که هم مشارکت بالا باشد و هم دولت قوی و کاربلدی تشکیل شود که بتوانیم از این مرحله عبور کنیم که قطعا عبور هم خواهیم کرد. در سال ۸۴ آقای احمدی‌نژاد اصلا در منوی نظام جمهوری اسلامی نبود و آنها بر روی آقای قالیباف کار‌‌ می‌کردند، اما وقتی تصمیم‌گیران مشاهده کردند حضور آقای احمدی‌نژاد باعث افزایش مشارکت بود، ایشان را تایید کردند که در نهایت رقابت نهایی بین آقای احمدی‌نژاد و آقای ‌‌هاشمی رفسنجانی شکل گرفت.»

در دوره انتخابات ریاست جمهوری گذشته احمدی‌نژاد با وجود توصیه رهبری مبنی بر پرهیز از شرکت در انتخابات، در ستاد انتخابات وزارت کشور حاضر و در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد، اما نتوانست از فیلتر شورای نگهبان عبور کند.

عباس امیری‌فر از چهره‌های سابق نزدیک به احمدی‌نژاد که در دولت نهم ریاست شورای فرهنگی و امام جماعت مسجد نهاد ریاست جمهوری را برعهده داشت، پیش از این به برنا گفته بود: در انتخابات قبلی هم از یک سال قبل ردصلاحیت وی را پیش‌بینی کرده بودم، در واقع احمدی‌نژاد با مصاحبه‌هایی که می‌کند و تغییر مواضعی که نسبت به گذشته انجام داده، رد صلاحیت می‌شود.

امیری‌فر در پاسخ به این پرسش که با توجه به مواردی که مطرح شد ردصلاحیت احمدی‌نژاد قطعی است، اما علت رفتارها و تحرکات وی به ویژه در این چند وقت اخیر چیست؟ تصریح کرد: احمدی‌نژاد با این اقدامات چند هدف را دنبال می‎کند. یکی از اهداف وی این است که رأی خاکستری را به طرف خود بیاورد و طرفداران اصلاح‌طلبان را به سمت خود جلب کند که از این طریق، جامعه را آماده کند از نظام باج بگیرد. وی ادامه داد: به عبارت دیگر احمدی‌نژاد این توهم را دارد که با توجه به شرایط جامعه ناشی از فشارهای اقتصادی مردم به سمت وی می‌روند، لذا احمدی‌نژاد با این اقدام پوپولیستی که انجام می‌دهد می‌خواهد نظام را مجبور کند که از او دعوت کند به صحنه بیاید، در صورتی که این اتفاق نخواهد افتاد، چون احمدی‌نژاد با این مواضعی که در مصاحبه اخیر خود اعلام کرد، فقه، فقاهت و ولایت را زیر سوال بُرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *