لایحه «حفظ کرامت زنان» تصویب شد

دولت ایران لایحه ای در جهت حفظ کرامت زنان تصویب کرد که بر اساس این لایحه هر رفتاری که به دلیل جنسیت زن یا موقعیت آسیب پذیر موجب هرگونه آسیب جسمی و روحی و محرومیت وی از آزادی و حقوق قانونی اش شود،خشونت محسوب می شود.

به گزارش نگاه نیوز؛ معصومه ابتکار،معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده،روز یکشنبه در پیامی در صفحه توئیتر خود، ضمن اعلام خبر تصویب لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت در دولت، این لایحه که حاصل تلاش ده‌ها حقوقدان، قاضی، مدیر و مقامات قوای مجریه و قضاییه است را به زنان شایسته و صبور ایرانی تقدیم کرد.

در بخش‎هایی از این لایحه که در دولت تصویب شد، آمده:
هر رفتار که به جهت جنسیت یا موقعیت آسیب‎پذیر یا نوع رابطه مرتکب، بر زن واقع شود و موجب ورود آسیب یا ضرر به جسم یا روان یا شخصیت، حیثیت و یا محدودیت یا محرومیت از حقوق و آزادی های قانونی وی گردد، به عنوان خشونت تلقی می‎شود.
مابه‎التفاوت دیه زنان سرپرست خانواری که به قتل می‎رسند یا آسیب جسمی به آنها وارد می‎شود، به اندازه دیه مردان از بیت‎المال پرداخت خواهد شد.

هرگاه مردی بر خلاف تمایل زنی با ارسال پیام‎های نامتعارف به وسیله سامانه‎های مخابراتی و فضای مجازی موجب آزار روحی یا روانی وی شود، به جزای نقدی درجه ۷ محکوم می‎شود و در صورتی که پیام‎ها و تصاویر ارسالی مستهجن باشد، به جزای نقدی درجه ۶ و در صورت تکرار به جزای نقدی درجه ۵ محکوم می‎شود.
اگر مردی با علم به اینکه زنی در علقه زوجیت دیگری است، با وعده ازدواج به وی پیشنهاد طلاق دهد، به حبس درجه ۷ و چنانچه منتهی به طلاق گردد، به حبس درجه ۸ محکوم می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *